Gloomy sunday? Je to píseň, která vyvolá pocit "smrti"?

27. října 2011 v 12:51 | Katkaklem
Je tu první článek, který doteď sídlil na staro-novém blogu http://gloomyday.blog.cz/, který již nebude v provozu. Hodlám jít znovu sem. Tož si počtěme.
Písně! Co si člověk představuje pod slovem píseň? Hudbu, která prochází našima ušima a vysílá jistý signál do našeho mozku, který nás pak ujistí, že je píseň dobrá či nikoli? Písně, které nám dávají jistý klid v duši, že se cítíme v bezpečí? Písně, které nás dokáží rozbrečet a dostat do deprese, že svět a lidi v něm jsou jen hnusné bestie, které se vzájemně vyhubí, a tak nás dovedou do stádia rozpadu země? Spousta lidí poslouchá hudbu aniž by věděli, že má jiný význam než si myslí, než vyzní! Na první poslech se může zdát veselá, plná energie, lásky a statečnosti. Ale po pořádném prozkoumání textu se v ní skrývá pokrytectví, smutek a ztráta bližního.
Některé známé písně mají velmi zvláštní historii, někdy daleko podivnější, než jsou jejich texty, ale málokdy se pojí s tragickým příběhem Gloomy Sunday.
Maďarský skladatel Reszó Seréss ji složil v Paříži jedné deštivé neděle v prosinci 1932, den poté, co se s ním rozešla jeho snoubenka. Seréss se dostal do hluboké deprese a přemýšlel o pochmurné neděli, když mu v hlavě zazněla smutná a stále se vracející melodie. Slova, které poté k melodii připsal, vyprávěly o muží, kterému zemřela milenka a on každou chvíli přemýšlí nad sebevraždou, po které by s ní mohl být navždy!
První nakladatelé, kterým Peréss tuto skladbu nabídl, odmítli se slovy, že je příliš depresivní a melancholická. Jeden z nich byl pevně rozhodnut, že by nikdy neměla vyjít. Ukázalo se, že jeho rady byly velice dobré, neboť jakmile se píseň vydala, její depresivní a smutná nálada brzy získala špatnou pověst, že spousty lidí, kteří jí poslechly, dohnala k sebevraždě!
První, nejspíše nejznámnější, případ se stal na jaře roku 1933, když mladík v budapešťské kavárně požádal orchestr, aby zahrály Gloomy Sunday. Jakmile se skladba odehrála, odešel domů a tam se zastřelil.
Samozřejmně se k obětem této hudby zařadily i pěvci, kteří ji začlenily do svého repertoáru.
Jednoho večera zazněla melodie Gloomy Sunday z jednoho londýnského bytu. Sousedé jí uslyšeli a s pomocí majítele domu vylomily dveře, našli na podlaze mladou ženu- mrtvou. Gramofon vedle ní hrál onu smrtelnou píseň.
Kolem 30. let maďarská vláda zakázala jejímu hraní na veřejnosti. Mnoho rozhlasových stanit s BBC uvažovalo o zákazu. Odmítlo jí hrát mnoho stanic po celém USA. Rodiny mrtvých, kterých bylo přes 200, usilovaly o naprostý zákaz- bohužel neuspěšně.
Anglický text sepsal Sam Lewis. Roku 1941 vyšla deska, kterou nazpívala Billie Holliday. Poté již proslulá píseň ustupovala do pozadí. Při druhé světové válce se naskytlo tolik dramatických události, že Gloomy Sunday přerušila své škodolibé působení.
Proč se spousty lidí, díky této písni, zabilo? Tane Jackson se v magazínu The unknown vyjádřila: "Seréssovi se zřejmně podařilo vyjádřit vlastní hluboký zármutek tak zdařile, že posluchačům, kteří prožívali podobné hoře, píseň jejich prožitky ještě znásobila a přiměla je uniknout žalu sebevraždou" Tato EMOtivní představa není tak nepravděpodobná. David Tame s studii The Secret Power of Music ukazuje, že hudba může mít velmi otřesný vliv, způsobuje stres, ovlivňuje srdeční tep, trávení a další procesy, a právě tak i EMOcionální a duševní stavy.
Jak skončil Seréss? Bohužel již nedokázal sepsat další úspěšnou píseň a roku 1968 se vrhl z okna. Dívku, která ho před lety opustila, lidé našli mrtvou s listem papíru, na němž napsala "Gloomy Sunday"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama